Jak garażować samochód zimą?

Nie wszystkie auta nadają się do tego, aby korzystać z nich zimą.

Jeśli masz na przykład piękny kabriolet, to na pewno, nim znowu nadejdą ciepłe dni, będziesz chciał go przechować w garażu. To doskonały pomysł, jednak aby zapewnić swojemu samochodowi odpowiednie warunki, dopilnuj kilku ważnych kwestii. Jeśli się o nie zatroszczysz, to wiosną Twoje auto będzie w świetnej kondycji. Poznaj przydatne nowinki o samochodach!

 

Zadbaj o lakier i tapicerkę

Odstawiając pojazd na zimę, pamiętaj, by go przedtem wyczyścić. Zalegający brud może być bowiem przyczyną korozji karoserii. Z kolei nieczyszczona tapicerka będzie się brzydko prezentować. Zdecydowanie łatwiej jest o nią zadbać, kiedy plamy są jeszcze dość świeże, niż wtedy, gdy wsiąkły już głęboko w materiał. Ponadto nieprana tapicerka może być przyczyną przykrego zapachu w aucie. Z tego samego względu powinieneś też zostawić uchylone szyby, co pozwoli na odpowiednią wentylację samochodu. Jeśli zaś chodzi o lakier i zewnętrzne elementy samochodu, to po prostu postaraj się dobrze je wyczyścić. Zwróć uwagę na to, czy na Twoim pojeździe nie pojawiły się ślady korozji. Jeśli je zaobserwowałeś, to lepiej usunąć je przed zimą. Dobrym pomysłem jest również nałożenie przed garażowaniem ochronnej warstwy wosku. Jeśli na bieżąco śledzisz nowinki o samochodach i z ciekawością zagłębiasz się w artykuły na temat motoryzacji, to nie powinieneś mieć z tym problemów. Możesz też jednak zlecić zadanie specjalistom.

Zimowanie kluczowych elementów w aucie

Nim na długi czas odstawisz samochód do garażu, powinieneś zadbać również o jego silnik i akumulator. Napełnij bak paliwem do pełna, aby nie dopuścić do skraplania się tam pary wodnej. Warto również zakupić stabilizator paliwa, aby utrzymać je w dobrym stanie. Dobrze byłoby też, gdybyś podczas garażowania, od czasu do czasu, uruchomił silnik. Pamiętaj, aby po odpaleniu nagrzać go do temperatury, w której pracuje i dopiero wówczas wyłączyć. Warto również zadbać o silnik, wymieniając olej na nowy. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia korozji. Jeżeli zaś chcesz odpowiednio zabezpieczyć akumulator, to musisz pamiętać, by go co jakiś czas podładować. Zapobiegniesz w ten sposób jego szybkiemu zużyciu się. Dobrze jest też odłączyć akumulator od instalacji samochodowej i podłączać go tylko wówczas, gdy jest taka potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *