Jak zadbać o samochód przed podróżą?

Jeżeli planujesz dłuższy wyjazd samochodem, to odpowiednio wcześniej, przed podróżą, powinieneś dokładnie sprawdzić stan pojazdu. Dzięki temu będziesz miał pewność, że Twoje auto dowiezie Cię bezpiecznie do celu. Jeżeli natomiast okaże się, że coś jest nie tak z Twoim samochodem, to zdążysz go jeszcze naprawić i bez niepotrzebnych stresów ruszysz, na przykład na wymarzone wakacje.

Czy musisz oddać auto do mechanika?

Chcąc skontrolować sprawność swojego samochodu przed wyjazdem, nie musisz koniecznie oddawać go do mechanika. Szczególnie, kiedy dbasz na bieżąco o sprawność pojazdu, wizyta u specjalisty może nie być konieczna. Jeśli jednak nie znasz się za bardzo na autach, a motoryzacja nie jest Twoją pasją, to lepiej jednak skontaktować się z zaufanym mechanikiem. Poinformuj go po prostu, że wybierasz się w podróż i chcesz wiedzieć, czy wszystko jest w porządku. Najważniejsze, aby skontrolować stan opon, poziom oleju silnikowego i funkcjonowanie hamulców. Dobrze byłoby także wiedzieć, czy wentylacja i klimatyzacja działają sprawnie. W trakcie długiego wyjazdu będzie to miało bowiem duży wpływ na komfort podróży. Ponadto, jeżeli dotąd zwlekałeś z naprawą jakiejś drobnej usterki, zleć jej usunięcie przed wyjazdem. Nie chciałbyś bowiem, aby stan Twojego auta pogorszył się wiele kilometrów od domu. Poza tym, wiedząc, że wszystko działa jak należy, będziesz spokojniejszy. Taka rzecz, jak szwankująca wycieraczka również może mieć bardzo negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Sprawdź, czy masz wszystkie dokumenty

Poza sprawdzeniem stanu samochodu powinieneś też upewnić się, czy masz wszystkie dokumenty, a auto posiada aktualne OC, które jest honorowane w kraju, do którego się wybierasz. Jeśli jedziesz za granicę, dowiedz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne. W niektórych państwach możesz potrzebować tak zwanej Zielonej Karty, którą wyda Ci Twój ubezpieczyciel. Musisz jednak pamiętać, aby wystąpić o nią przed wyjazdem. Dobrze przygotuj się do podróży, aby nic nie zepsuło Ci urlopu czy nie było przyczyną niedogodności w trakcie wyjazdu służbowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *